Правила за подбор на участници по проекти на програма „Еразъм+“

Правила за подбор на участници по проекти на програма „Еразъм+“

Организация: Социална фондация „Инди – Рома 97“

Дата на приемане:18.11.2024 г.

 

 

1. Цел на правилата за подбор

Настоящите правила имат за цел да гарантират прозрачен, справедлив и ефективен процес на подбор на участници за проектите, в които нашата организация участва по програма „Еразъм+“. Прилагаме принципи на равнопоставеност, без дискриминация, и се стремим да дадем равен шанс на всички кандидати.

 

2. Критерии за подбор на участници

Всеки проект по програма „Еразъм+“ може да има специфични изисквания за участниците, но следните критерии са общовалидни:

Образователни и професионални изисквания: Участниците трябва да отговарят на минимални изисквания, свързани с нивото на образование и/или професионален опит, определени в проекта.

Мотивация и ангажираност: Изисква се мотивационно писмо, което да покаже мотивацията на кандидата да участва в конкретния проект.

Опит и умения: При наличие на специфични изисквания (езикови, културни, технически или социални), кандидатите трябва да представят съответните доказателства.

Социални и възрастови изисквания: При някои проекти възрастта или социалният статус могат да бъдат основен фактор за допустимост, като например проекти за младежи, пенсионери или хора в неравностойно положение.

 

3. Процедура за подбор

 

  1. Обявяване на свободни места:
  • Организацията ще публикува обява за всяка възможност за участие по проект „Еразъм+“ чрез уебсайта си, социалните медии и/или партньорски институции. В обявата ще бъде посочена информация за критериите, изискваните документи и крайните срокове за кандидатстване.
  1. Документи за кандидатстване:
  • Кандидатите трябва да подадат следните документи:
    • Автобиография (CV) с подробности за образование, опит и умения;
    • Мотивационно писмо, което описва причините за кандидатстване и как участието в проекта ще допринесе за личното и/или професионалното развитие на кандидата;
    • Допълнителни документи (сертификати, препоръки), ако се изискват.

 

4. Срок за подаване на документи:

Документите трябва да бъдат подадени до определения краен срок, посочен в обявата. Заявки, подадени след крайния срок, няма да бъдат разглеждани.

 

5. Комисия за подбор:

Процесът на подбор ще бъде извършен от комисия, съставена от представители на организацията, които имат познания в съответната област. Членовете на комисията са длъжни да се ръководят от принципите на обективност и безпристрастност.

 

6. Оценка и интервю:

На база на подадените документи комисията ще изготви списък с предварително избрани кандидати. Те ще бъдат поканени на интервю, ако се изисква. Комисията ще оценява кандидатите според предвидените критерии, като акцентира върху мотивацията, опита и съответствието на кандидатите с целите на проекта.

 

7. Прозрачност и обратна връзка

Всички кандидати ще бъдат уведомени за резултатите от подбора в рамките на [определен брой дни] след приключване на процеса. При поискване ще предоставяме обратна връзка на кандидатите, които не са били одобрени, с цел подобряване на тяхното представяне при бъдещи кандидатствания.

 

8. Принципи на равнопоставеност

Процесът на подбор се основава на принципите на равнопоставеност и недопускане на дискриминация. Не се допуска дискриминация по пол, раса, етническа принадлежност, религия, увреждания, сексуална ориентация или социален статус.

 

9. Приоритетни групи

При някои проекти приоритет могат да имат определени социални групи (напр. младежи в неравностойно положение или хора с увреждания). Тези критерии ще бъдат ясно посочени в обявите за подбор, когато са приложими.

 

10. Етични принципи и конфиденциалност

Организацията се ангажира да пази личните данни и личната информация на кандидатите в съответствие с приложимите разпоредби за защита на данните.

Членовете на комисията са длъжни да спазват етични принципи по време и равнопоставеност. 

 

 

Aлбена Костадинова – Председател на УС на СФ „Инди – Рома 97“, +359 889708630

You may also like...