ПРОЕКТ “ROMA.CARE” – НАЧАЛО

ПРОЕКТ “ROMA.CARE”

 „Подкрепа на лица от ромски произход, полагащи неформални грижи: нова европейска инициатива

  Проектът „ROMA.CARE“, съфинансиран от програма „Еразъм+“, е европейска инициатива, насочена към подкрепа на лица от ромски произход, полагащи неформални грижи, тъй като за тази група лица съществува висок риск от изключване, дискриминация и стигматизация. Проектът цели да допринесе за тяхното по-ефективно социално приобщаване.

Какъв проблем цели да разреши проектът?

Ромите, полагащи неформални грижи, както и всички останали лица, които полага неформални грижи, работят неуморно в подкрепа на тези, за които се грижат, често без признание и в ущърб на собственото си здраве и благополучие. Да си болногледач може да бъде сериозно предизвикателство и хората, които полагат неформални грижи, често се оказват в трудни ситуации, без помощ или обучение.

Според изследвания, извършени в Европейския съюз (проучване на EIGE, Eurofound , Европейска комисия, „Eurocarers“), 80% от дългосрочните грижи в Европа, се предоставят неформално от лица, близки до нуждаещия се – членове на семейството, приятели и съседи. Икономическата стойност на тези неплатени грижи, като процент от общите държавни разходи за предоставяне на дългосрочни грижи в ЕС, варира от 50 до 90 %.

Предоставянето на неформални грижи обикновено е работа на жените – типичният неплатен гледач в Европа е жена на възраст от 45 до 75 години (Стратегия на ЕС за дългосрочна грижа).

Полагането на грижи, ако не бъде адекватно подкрепено, може да има много сериозни последици за неформалните гледачи, като например:

  • Трудности във връзка с балансирането на платената работа с отговорностите за полагане на грижи, което може да повлияе на участието на пазара на труда;
  • Финансови затруднения и бедност, дължащи се на съкращаване на социалните грижи и преки разходи за грижи (напр. лекарства, отопление, специална диета);
  • Отрицателно въздействие върху естествените процеси на социализация, както и върху формалното образование, семейните отношения и заетостта перспективи на младите болногледачи.

Последствията, споменати по-горе, могат да бъдат особено сериозни за неформални гледачи от уязвими групи, като ромската общност.

Какво цели да постигне проектът?

През различните си фази, проектът ROMA.CARE цели да изработи и приложи на практика следното:

 

  • Културно приобщаваща програма за обучение на английски, български и чешки език, съобразена с нуждите на роми, полагащи неформални грижи в България и Чехия. Програмата ще съдържа модули за самоопредяне като неформален гледач; културни особености и стереотипи; познаване на системита на здравеопазване и социалните услуги; умения за полагане на грижи; грижа за себе си; законови права и дискриминация; създаване на подкрепяща общност.

 

  • Поредица от обучителни семинари в България и Чешката република, които ще включват теоретични и практически елементи. Методологията ще комбинира интерактивни семинари с групови дискусии, ролеви игри, гост-лектори (неформални гледачи и здравни специалисти от ромската общност) и казуси.

 

  • Практически електронен наръчник на английски, български и чешки език, който позволява изтегляне и печат. Наръчникът ще допълни учебната програма и ще е полезен изтоник на информация, съвети и насоки.

За консорциума

Проектът се координира от „ИндиРома“, българска гражданска организация, чиято цел е предоставянето на обучение за обществена промяна и културна интеграция на малцинствата. „ИндиРома“ има тесни връзки с ромската общност и доказан опит в ефективното им ангажиране и подкрепа.

Другите партньори по проекта са:

  • „IQ Roma servis„: чешка гражданска организация, която подкрепя ромите в тяхното социално включване и защитава техните права и достойнство в едно мултикултурно общество.
  • Научно-образователен център „АСТРЕА“: български мултидисциплинарен център, обединяващ експерти и преподаватели, чиято цел е да работят съвместно за търсене на решения за актуалните предизвикателства, пред които е изправено обществото ни.

Първи виртуален семинар

Проектът стартира с виртуален семинар, чиято цел беше обмяна на идеи и създаване на споделена визия за учебната програма. Творческата атмосфера на семинара е запечатана в следващите снимки:

Посетете уебсайта на нашия проект

Имаме удоволствието да ви представим новия уебсайт на проекта: https://romacare.eu/

От него можете да изтеглите брошурата на проекта, а скоро ще получите достъп и до другите резултати от проекта, по които екипът работи в момента.

 

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

 

You may also like...